כיצד השפיע נגיף הקורונה על חיי המין של נשים וגברים בישראל?

עוד מעט נסגור שנה עגולה מאז נכנס נגיף הקורונה לחיינו. אין עוררין על מידת השפעתו הדרמטית של הנגיף שנתנה אותותיה כמעט בכל תחומי החיים. כמי שמתעסקים באופן יומיומי בהרגלי המין והשפעותיהם הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות על נשים וגם גברים, לא יכולנו שלא לשאול את עצמנו: הייתכן שהשפעותיה של הקורונה הגיע עד חדר המיטות?

כדי לענות על השאלה הזו, ערכנו סקר אנונימי בקרב 95 גברים ונשים בגילאי 25 עד 60. על מנת לנסות לקבל תמונת מצב מייצגת עד כמה שניתן, הקפדנו לכלול בין העונים נציגים להט"בים, פוליאמורים, נשואים, רווקים וגרושים. הפקדנו לשמור על יחס המייצג נאמנה את התפלגותם בחברה הישראלית. ראוי לציין כי בסקר לא השתתפו אלמנים או אלמנות באופן מקרי לחלוטין.

אז מה חוללה הקורונה לחיי המין של הציבור הישראלי?
התשובות המלאות, בכתבה הבאה.

שינויים בחיי המין של זוגות בתקופת הקורונה

36% אחוזים מן העונים לסקר שלנו היו גברים ונשים נשואים. עוד 18% בזוגיות וותיקה ועוד 11% בזוגיות חדשה. זאת אומרת שבסך הכל, כ 65% מן העונים לסקר נמצאים במערכות יחסים ומקיימים יחסי מין עם פרטנר קבוע לאורך תקופה ארוכה. כ 40% מסך העונים לסקר הם הורים. כמעט חצי מהם גרושים, רווקים או כאלו הנמצאים במערכות יחסים וותיקות. קצת יותר ממחציתם הם זוגות נשואים.

כ 60% מהזוגות דיווחו כי אין שינוי ממשי בתדירות קיום יחסי המין שלהם או באיכותם. 40% הנותרים שדיווחו על שינויים שחלו בחיי המין שלהם בתקופת הסגרים, התפלגו לשתי קבוצות עיקריות: כאלו שדיווחו על הגברה ושיפור בחיי המין, וכאלו שדיווחו על התמעטות והחמרה. 

יותר מין בסגר

מבין אלו שדיווחו על שינויים בעקבות הקורונה, קצת יותר ממחצית דיברו דווקא על שינוי לטובה. ניכר כי הפקטור העיקרי שהוביל לשיפור הוא הזמן הרב שהתפנה בחייהם של האנשים. כך, למשל, כתב אחד העונים: "יש לי יותר זמן להתעסק בבת הזוג". אחרים פירטו על כך שהזמן הפנוי מעמיק את האינטימיות, מפנה זמן להיכרות מחודשת שבעקבותיה מתרענן החיבור, מייצר גילוי של אספירציות מיניות חדשות, פותח חלון הזדמנויות להצתה מחודשת של האהבה, מאפשר התנסויות חדשות וכי"ב. אחרים דיברו על כך שהזמן הפנוי מייצר שעמום גדול ומין מהווה עבורם פתרון טוב להפגת השעמום. היו כאלה שנגעו בכך שמין הוא אמצעי להרגעה בתקופה שמפלס הלחץ הוא גבוה מהרגיל. מקצת התשובות דיברו על עלייה בליבידו כתוצאה משעמום וצמצום אובייקטים בחייהם שדורשים תשומת לב. אחד/ת העונים כתבו: "sex boom. סגר זה חופש גדול למבוגרים". ואכן, לאחרונה עולים עוד ועוד קולות ברחבי העולם שמדברים על מיני בייבי-בום שצפוי לנו בקרוב, ככל הנראה, מכל הסיבות המצוינות לעיל.

כיצד השפיע נגיף הקורונה על חיי המין של נשים וגברים בישראל?

פחות מין בסגר

ילדים הם הפקטור שהכריע את הכף באופן כמעט גורף בין דיווחי הפחתה בתדירות קיום יחסי המין להגברה בתדירותם. מרבית הזוגות שדיווחו על הרעה באיכות ובתדירות היו הורים, ובעיקר הורים לפעוטות וילדים. מהתשובות עולה כי הטיפול בילדים בתקופות בהן אין מסגרות מתיש את ההורים באופן שמשפיע ביחס ישר על יחסי המין. הגורם השני להפחתה בקיום יחסי המין נוגע לריבוי ריבים שנגרם כתוצאה מכך שבני הזוג כל הזמן בבית. לחצים ומתחים שעלו כתוצאה מאבטלה היו גם הם פקטור להפחתה בתדירות יחסי המין שעלה מספר פעמים בתשובות. גורם נוסף שעלה נסב סביב השפעות שליליות של ההמצאות הממושכת בבית על מצב העניינים האישי של אחד מבני הזוג, או יותר. כך, למשל, עלו מספר דיווחים על דכאון, אובדן הניצוץ לחיים, אכילה רגשית שהובילה לירידה בביטחון העצמי וירידה בדימוי העצמי כתוצאה מהשמנה או אבטלה.

 

 

שינויים בחיי המין של מי שאינו נמצא בזוגיות

35% מן העונים לסקר הם רווקים וגרושים. כ 2/3 מן העונים שאינם במערכת יחסים דיווחו כי נגיף הקורונה הביא למחוזותיהם תקופת יובש צחיחה במיוחד. הסיבה לכך היא כמובן מובנת אליה, והיא גם זו שחזרה על עצמה הכי הרבה בתשובות. אנחנו מדברים כמובן על הפחד מהידבקות בנגיף. התשובות הציגו שני מחנות מרכזיים: האקטיביים והפאסיביים. אלו שחששו להידבק ועל כן נמנעו מדייטים ומגע בכלל, ואלו שרצו לצאת ולא פחדו מהידבקות, אך נותרו מחוסרי (או במיעוט) אופציות כתוצאה מריבוי האנשים שנמצאים בקבוצה א'. סיבה נוספת להפחתה בתדירות יחסי המין של הרווקים הייתה העדר מקומות בילוי. כאשר המועדונים, הפאבים, המסעדות ובתי הקפה (וכי"ב) סגורים – חיי המין של מי שגר בגפו נפגעים אנושות. גם כאן, עלו תשובות שדיברו על הפחתה או הפסקה של חיי המין כתוצאה מהשמנה ודיכאון. בחלק מהתשובות, גורמים אלו הובילו לירידה בביטחון העצמי, ומכאן, חוסר רצון לצאת לדייטים. במקרים אחרים, גורמים אלו הובילו לירידה בחשק שהובילה לחוסר עניין במין.

מה צופן העתיד?

שאלנו את הנבדקים מה לדעתם צפוי לקרות בחיי המין שלהם לאחר שהקורונה תעלם מחיינו. גם כאן התשובות היו מגוונות. חלק מן העונים הביעו דעות אופטימיות המשדרות ביטחון או תקווה שהשגרה החדשה והמשופרת תשמר. רבים דיברו על כך שהחזרה לשגרה תוביל להפחתה בתדירות בעקבות ריבוי העיסוקים שיעלה וצמצום הזמן הפנוי. את קולם של הרווקים והגרושים ניתן היה לזהות בקרב הדעה הפופולרית שדיברה על הכרויות מחודשות שיביאו לחידוש חיי המין. דעה פופולרית נוספה התמקדה בדימוי העצמי והאנרגיות שיעלו, ובעקבותיהם, החשק והרצון לקיין יחסי מין.

אנו מאחלים לכל בית ישראל יחסי מין בריאים, מהנים ומוגנים.