כל מה שרצית לדעת על אנדומטריוזיס

אחת מכל עשר נשים מוצאת עצמה משותקת בכל חודש מחדש בשל המחלה השקטה שלא מקבלת את ההכרה הראויה לה: אנדומטריוזיס. בהרבה מקרים, הכאבים נמשכים כמעט כל הזמן בעוצמות משתנות שלא נותנות מנוח וגורמות לירידה באיכות החיים ואף לדיכאון.

אנדומטריוזיס היא מחלה דלקתית כרונית שקשורה לתהליכים גניקולוגיים ואנדוקרינולוגים (הורמונליים) עליהם נפרט בהמשך. כ 10% מאוכלוסיית הנשים סובלות בגללה ולא כל הרופאים בקיאים בה, מה שגורם לבעיה של אבחון מאוחר. על התסמינים, הגורמים והטיפול במחלה, בכתבה הבאה.

 

אנדומטריוזיס – מה בעצם קורה שם?

ברחם האישה יש רקמות של שריר ורקמות רירית (Endometrium). מצב של אנדומטריוזיס הוא מצב שבו רקמת הרירית, האנדומטריום, גדלה מחוץ לרחם. הרקמות הללו עלולות להתמקם בכל מיני מקומות בגוף כאשר הנפוץ בהם הוא האגן. האנדומטריום מושפע מהפעילות ההורמונלית בגוף, ובמיוחד מהורמון האסטרוגן. כאשר מתרחש דימום ברקמת הרירית שבתוך הרחם, במצב של אנדומטריוזיס, הוא מתרחש גם ברקמת הרירית שמחוץ לרחם. כתוצאה מכך, הרקמה נדבקת לאיברי הגוף שבסביבתה. היות והדבר קורה באופן חזרתי (ביחס ישר למחזוריות הווסת), הוא גורם לציסטות, נגעים שונים, צלקות ואף דלקות שעלולות להדביק איברים שונים. 

אנדומטריוזיס – אבחון

אחת הבעיות עם אנדומטריוזיס היא שלא כל רופא מכיר את המחלה על בוריה, ולכן, לא כל רופא ידע לאבחן אותה. המחלה מאופיינת באיחורי אבחון ממוצעים של 10-12 שנים (!) זאת הסיבה שנשים הסובלות אפילו רק מחלק מהתסמינים, או חושדות שהן אולי לוקות במחלה – מוכרחות להיוועץ במומחה גניקולוגיה ותיק ולמוד ניסיון שמכיר את המחלה ומנוסה באבחון וטיפול בה.

רופאים מומחים המתמחים באנדומטריוזיס יכולים לאבחן את המחלה במידת מהימנות גבוהה למדי אך לא מוחלטת. זאת באמצעות אולטרה-סאונד ובדיקה גניקולוגית. אבחון חד משמעי של אנדומטריוזיס מתבצע על ידי לפרוסקופיה. ניתוח זעיר ופולשני המתבצע בהרדמה מלאה ללא התערבות כירורגית. זהו ניתוח ממשפחת האנדוסקופיה, ניתוחים שבהם מוחדרת מצלמה זעירה לחלל הבטן דרך חתך קטנטן. בניתוח מסירים תאים בעלי נגעים החשודים כתאי אנדומטריום למטרת ביופסיה.

 

אנדומטריוזיס – תסמינים

  • כאבים כרוניים ורגישות באגן. הכאבים מתגברים בזמן המחזור. יכולים להקרין לאזור הגב ו/או הרגליים.
  • כאבים בעת ולאחר קיום יחסי מין.
  • ליקויים במתן שתן בזמן רגיל ובמיוחד בזמן המחזור. יכולים להתבטא בצריבה ו/או הטלת שתן מרובה מהרגיל.
  • ליקויים במערכת העיכול – שלשולים, עצירות, נפיחות, כאבים או דימומים ביציאות, כאבים בפי הטבעת.
  • עייפות או תשישות כרונית.
  • דיכאון.
  • קשיים להיכנס להיריון.

חשוב לציין כי לא כל התסמינים מופיעים אצל כל אישה שסובלת מאנדומטריוזיס. גם תסמין אחד שחוזר על עצמו זמן ממושך, או מספר תסמינים, הם עילה מספקת על מנת ללכת להיבדק. אבחון מוקדם מסייע בהגברת יעילות הטיפול.

אנדומטריוזיס - גורמים להיווצרות המחלה

הרפואה המודרנית אמנם פרצה הרבה תקרות זכוכית במגוון תחומים, אך למרבה הצער, יש עוד הרבה תחומים אפורים שבהם התשובות אינן חד משמעיות. אנדומטריוזיס הוא אחד מהם. אין תיאוריה ברורה שמוכיחה את אופן היווצרות המחלה באופן חד משמעי אבל יש תיאוריות שונות שמומחי גניקולוגיה מציעים.

התיאוריה הרווחת ביותר מדברת על זרימת וסת בכיוון ההפוך מהנורמה. על פי תיאוריה זו, תאי רירית הרחם יחד עם חלק מהדימום של הווסת, לא יוצאים מהרחם החוצה דרך הנרתיק, אלא חוזרים בחזרה דרך החצוצרות ומתיישבים באזור האגן. תופעת הדימום ההפוך קורית במידה כזו או אחרת אצל מרבית הנשים, אך בקרב נשים הסובלות מאנדומטריוזיס, הגוף לא מצליח להתמודד עם התופעה ולהיפטר מהשיירים באופן הנדרש.

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס – חידה בלתי פתורה

זרימת וסת הפוכה היא גורם מרכזי אצל הרבה נשים שסובלות מאנדומטריוזיס, אך מה לגבי נשים שרחמן נכרת ועדיין ממשיכות לסבול מהמחלה? על כאלו, יכולים לענות גורמים תורשתיים (הסיכוי לחלות באנדומטריוזיס גדל עד פי 7 במידה והמחלה קיימת אצל נשים במשפחה), כשלים במערכת החיסונית, נדידת תאי אנדומטריום דרך מערכת הלימפה ומחזור הדם, גורמים סביבתיים (שעלולים לגרום ליצירה של עודף אסטרוגן) ועוד. אנדומטריוזיס היא מחלה שמעסיקה כיום את מיטב החוקרים מתחום הגניקולוגיה ומתחום הרפואה בכלל. אנו נושאים תפילה לממצאים ברורים וחד משמעיים, בתקווה שאלו יוכלו לסייע ביצירת פתרונות יעילים ומיטיבים.

 

אנדומטריוזיס – טיפול

ישנם טיפולים שונים באנדומטריוזיס והתאמת הטיפול מתבצעת בהתאם לנסיבות והצרכים של כל מטופלת.

הטיפול הבסיסי יהיה טיפול תרופתי לשיכוך הכאבים. טכניקה אחרת היא מתן טיפול הורמונלי שמעכב את המחזור. ברגע שאין מחזור, אין דימום ברחם. התוצאה היא העדר דימומים ברקמות הריריות שמחוץ לרחם. כך נמנעים הגורמים הגופניים שמביאים לפגיעה הגופנית, ומתוך כך, נמנעים הכאבים. אין מה לדאוג בדבר העדר קבלת מחזור. נשים רבות לא מקבלות מחזור סדיר או קבוע משלל סיבות והן בריאות לחלוטין. הסברה כי דם המחזור צריך "להתנקות" מהגוף הוא מיתוס.

שיטת טיפול נוספת היא ניתוח. זהו ניתוח שמתבצע על ידי מומחה בתחום שמסיר (ככל הניתן) את כל תאי האנדומטריום מהגוף. כמו כן, הרופא "מתקן" את הנזק שנעשה, קרי, הפרדה של הידבקויות שתאפשר מרחב תנועה תקין לכל איברי הגוף שנפגעו. בחלק מהמקרים יהיה צורך בשיתוף אורולוג או כירורג בניתוח (כאשר קיימת פגיעה משמעותית במעיים או במערכת השתן).

 

 

את לא לבד

אם את סובלת מאנדומטריוזיס או חווה חלק מן התסמינים, אני מזמין אותך להתקשר למרפאה 073-7780002 ולקבוע תור לייעוץ מוקדם ככל הניתן. אין שום סיבה שאיכות חייך תפגע כאשר קיימות אפשרויות טיפול פשוטות ומגוונות. אשמח ללוות אותך בדרך לחיים בריאים נטולי כאבים.