הכל על בדיקת הקולפוסקופיה

במידה וביצעת בדיקת פאפ והתוצאות אינן תקינות, הכרחי לבצע בדיקות המשך כדי לבדוק את משמעותן. ייתכן ומדובר באזעקת שווא או שאכן מדובר בנגעים טרום סרטניים או סרטניים. כדי לאבחן ולטפל כראוי, מומלץ לבצע בדיקת קולפוסקופיה, הידועה גם כ'בדיקת שקיפות צוואר הרחם'.

קולפוסקופיה- בדיקה קלה ועם מינימום כאב או תופעות לוואי

מדובר בבדיקה יחסית קלה, המתבצעת בהרדמה מקומית של האזור, ואינה כרוכה בכאב או תופעות לוואי חמורות. ייתכן ותחושי מעט אי נוחות וכי לאחר הבדיקה תסבלי מהפרשות או מעט דימום (במיוחד אם בוצעה גם ביופסיה) ויחד עם זאת, מדובר בהליך פשוט והכרחי שנועד כדי לשמור על בריאותך.

את בדיקת הקולפוסקופיה, שברוב המקרים אורכת בין 15-20 דקות, ניתן לבצע במרפאה שלנו, כמו גם בקופות החולים או בתי החולים. הבדיקה דומה לבדיקה גניקולוגית רגילה, וכרוכה בהקדמה מקומית בלבד ולעיתים גם במעט אי נוחות. במידה ובמהלכה את מרגישה גם כאב, אנחנו שם בשבילך בכל רגע נתון, כדי לעזור.

איך מתבצעת הבדיקה?

כדי לצבוע את הנגעים החשודים (במידה וישנם) ולאבחן את מצבם של הנרתיק וצוואר הרחם בצורה הטובה ביותר, מוחדר לאזור מעין מיקרוסקופ שמאפשר את הגדלת התמונה. כך יכולים הרופא/ה המבצעים את הבדיקה, לראות את הממצאים טוב יותר. בדרך כלל תילקח גם דגימה של הרקמה, למטרת ביצוע ביופסיה במעבדה.

במידה ואובחנו תאים טרום סרטניים, נמשיך עם בדיקת 'קונזיציה' ('ביופסיית חרוט'), להסרת אותם נגעים. בדיקה זו משמשת גם לאבחון. אם התאים סרטניים, יתקיים המשך טיפול אצל אונקולוג/ית.

המשיכי לקרוא כדי לקבל את כל המידע המקצועי בנושא, כולל תהליך ההכנה לבדיקה, ההתנהלות המומלצת בסיומה ועוד