ריח רע מהנרתיק- מה הסיבות ואיך מטפלים?

מאת ד"ר גיא גוטמן

הפרשות הגוף והריחות הטבעיים שלנו יכולים ללמד אותנו רבות על החיים הפנימיים הרוחשים בתוך איברי הגוף שלנו ועל האיזון העדין המתקיים בתוכם. ריחות לא נעימים שהגוף שלנו מדיף, עשויים להוות מטרד פעמים רבות ואף לגרום לדאגה. במאמר זה אני מבקש לתת לכן מידע רלוונטי לבעיה נפוצה שמטרידה לא מעט נשים: ריח רע מהנרתיק.

לפי מחקרים והערכות, למעלה מ-70% מהנשים מרגישות רתיעה מפני שינויים בריח האישי שלהן, שמופיע, על פי עדויות רבות, לעיתים קרובות ובימים מסוימים בחודש. הדבר עלול להשפיע במגוון רמות, החל ממצב הרוח, הפרעה בתפקוד המיני ועוד. נשים רבות חשות מבוכה או בושה לדבר על כך עם אנשים הקרובים להן וגם לעיתים עם רופא הנשים, אולם חשוב להבין שמדובר בתופעה לגיטימית ונרחבת, שיש לה סיבות פיזיולוגיות וכן גם פתרונות.  

קצת על הנרתיק:

הנרתיק הוא איבר שרירי דמוי תעלה, שמחבר בין הפות (אזור איבר המין הנשי החיצוני שכולל את השפתיים  והדגדגן) לצוואר הרחם (החלק התחתון והצר של הרחם). הנרתיק מהווה בעצם את שער הכניסה מהעולם החיצוני אל תוככי איברי הרבייה הנשיים אצל נשים פעילות מינית, ודרכו מוחדר נוזל הזרע מאיבר המין הגברי אל צוואר הרחם ומשם אל הרחם והחצוצרה. בנוסף, הנרתיק קרוי גם "תעלת הלידה", ודרכו עובר העובר מהרחם אל העולם שמחוצה לו.

בנרתיק צריכה להישמר סביבה לחה וחומצית דיה, על מנת להגן על אברי הרבייה הפנימיים של האישה מפני חדירת חיידקים, זיהומים ומחלות. לכן, הנרתיק מהווה בית גידול טבעי ורוחש פעילות של פטריות, חיידקים ואורגניזמים נוספים, שלהם יש תפקידים שונים בשמירה על איזון רמת החומציות של הנרתיק, ובהגנה עליו מפני זיהומים שונים ומחלות. כאשר נשמר איזון טבעי בין חיידקים המווסתים את רמת החומציות בנרתיק (נקראים חיידקי פלורה), לבין חיידקים, פטריות וטפילים שאינם רצויים, הפרשות הנרתיק תהיינה תקינות מבחינת ריח, גוון, מרקם ומראה.

הפרשות נרתיקיות עם ריח רע- מהן הסיבות האפשריות?

כאשר בוחנים את תקינות ההפרשות הנרתיקיות, יש לשים לב לריח, לצבע, לסמיכות ולכמות ההפרשה. כאשר אישה שמה לב לשינוי מחשיד בקריטריונים אלה, ובייחוד אם מתלווים לשינוי גם גרד וצריבה, יש להגיע אל רופא הנשים להתייעצות ולבדיקה.

סיבות אפשריות לשינוי בריח ההפרשה הנרתיקית:

  • אצל נשים רבות יופיע ריח לא נעים בתקופת דימום הווסת.
  • שינויים בהרבה חיידקי הנרתיק- עקב גיל הבלות או גיל ההתבגרות ההרכב החיידקי בנרתיק משתנה, והדבר עשוי לגרום לשינוי בריח ההפרשות.
  • הזעה- בעור הפות ישנם חיידקים ובלוטות זיעה רבות. במקרה שמדובר בהזעה, הריח יעבור מעצמו לאחר רחצה.
  • וגינוזיס חיידקי- הפרשה מימית חריגה מהנרתיק בגוון אפור לבן ובעלת ריח עז ולא נעים, בפרט לאחר קיום מגע מיני.
ריח רע מהנרתיק- מה הסיבות ואיך מטפלים?
  • טריכומוניאזיס- טפיל המועבר בעת קיום יחסי מין. הוא גורם להופעת הפרשה נרתיקית חריגה, הדומה לקצף ירקרק או צהבהב, ומלווה בריח חריף ולא נעים. בנוסף, יופיעו תסמינים אחרים, כמו גרד, כאבים בבטן התחתונה, כאבים בעת הטלת שתן וכן כאבים ואי נוחות בזמן קיום יחסי מין.
  • דלקת פטרייתית- במצב שיש דלקת פטרייתית, יופיעו גרד והפרשה לבנה וצמיגית אולם לא יופיע ריח רע, אלא אם בנוסף לדלקת פטרייתית יש גם זיהום חיידקי.
  • דליפת שתן- דליפת שתן מרובה גורמת להופעת ריח לא נעים, שמשויך בטעות להפרשות וגינליות.
  • דלקת ממגע עקב שימוש במגיני תחתון- מגיני תחתון מכילים חומרים סופחי נוזלים, ועל כן הם נוטים לספוח את ההפרשות הנרתיקיות ואת הזיעה. מאחר ומגיני התחתון אינם מאווררים דיים, הם נוטים להעצים את הריחות ואת ההזעה ועלולים לגרום להתפתחות דלקת בעור. כדי להימנע מכך, יש להשתמש במגיני תחתון העשויים מ-100% כותנה.

כיצד רצוי לטפל?

ריח רע מהנרתיק הוא לרוב תסמין של בעיה שדורשת אבחון וטיפול מתאים. בביקור אצל רופא הנשים, יש לספר לרופא ללא חשש על הריח ועל התסמינים הנוספים שאת חווה, על מנת לאבחן את הבעיה ולהעניק למטופלת טיפול מתאים. מומלץ בתקופה כזו להימנע משימוש בביגוד שאינו מאוורר, ורצוי להשתמש בביגוד שעשוי כותנה.

 

בניגוד למה שחושבות נשים רבות, לא מומלץ לבצע שטיפות פנימיות של הנרתיק כיוון שהן גורמות לפגיעה בהרכב ובאיזון של חיידקי הנרתיק. גם תכשירים שונים לשטיפות אינטימיות, לא מומלצים לשימוש פנימי. בכל מקרה- במצב של ריח רע מהנרתיק יש להיוועץ עם רופא הן לגבי דרכי טיפול מתאימות והן לגבי תחזוקה שוטפת של הגיינת הנרתיק.