קבלת המחזור הראשון – איך מתכוננים?

10 טיפים שיכולים לעזור לך לתווך את הוסת לבתך, עוד לפני הגעתה

הילדה שלך בקרוב תהפוך לנערה וזה כולל גם את הופעת המחזור החודשי. ישנן אמהות שכחלק מהשיח הפתוח בבית, מספקות מידע על הנושא כבר בגיל צעיר. אחרות מעדיפות לחכות עד הרגע האחרון וגם אז, לעיתים מתקשות ביצירת שיח אמיתי וכן עם הילדה או הנערה. חשוב לזכור שרבות חוששות שהן תקבלנה את המחזור הראשון שלהן בבית הספר, במחנה הצופים, אצל חברה או בכל מקום אחר בו את לא בסביבה כדי לעזור. אמנם אין לך שליטה על הפעם הראשונה והגעת המחזור של בתך, אבל אתה כן יכולה להכין אותה לקראת הוסת גם כשאינך בסביבה.

10 טיפים להכנת הבת שלך למחזור הראשון שלה:

  1. שיח פתוח וכן כבסיס לכל דבר שקורה בחייה.

רבות שואלות מתי לקיים את ה'שיחה'? חשוב שתדעי שלעולם לא מאוחר ומצד שני, חבל לחכות דווקא למחוזר החודשי, כדי לנהל ערוץ תקשורת בין שתיכן, כחלק בלתי נפרד משיח פתוח בין בני הבית. זה נכון להתבגרות המינית, למצב החברתי והלימודי בבית הספר וגם למחזור החודשי.

 

  1. גיל ההתבגרות כטריגר לנושא.

כדי להכין את ביתך לשינויים שהיא עומדת לעבור, חשוב שתדברי איתה על גיל ההתבגרות. במסגרת זו, תוכלי גם להתייחס למחזור החודשי.

 

  1. אל תשכחי שאת מודל לחיקוי.

 

לא פעם , במיוחד כשהן קטנטנות, אמהות ובנות מתקלחות יחד, נמצאות בחדר כשהאחת מתלבשת או מודדות בגדים בתא המדידה של אחת מרשתות האופנה. זו ההזדמנות שלך לדבר על גוף האישה, להראות לה את האיברים שעומדים לעבור שינויים, וגם להסביר על המחזור, מהיכן הוא מגיע ומה המשמעות שלו (בהתאם לגילה ולבשלות שלה).

 

  1. הכנה לפעם הראשונה.

זה יכול להפוך לרגע מאוד מלחיץ, בו הבת שלך תגלה כתמי דם ראשונים בתחתונים. ייתכן ובאותם רגעים, לא תהיי לידה כדי להרגיע ולהסביר. חשוב שתסבירי לבתך מראש, מהם הסימנים הראשונים למחזור החודשי כדי שלא תופתע, כך גם לגבי שינוי במצב הרוח, כאבי בטן, כאבי ראש, חוסר אנרגיה ועוד.

 

  1. שימוש נכון בתחבושות.

הראי לה כדי אפשר להשתמש בחבושות, את הסוגים שניתן למצוא והמשמעות של הוגל, הכנפיים והספיגה. ספרי לה על ההבדלים בין תחבושות לתחתונית והכירי לי את מוצרים שישמשו אותה בתקופת הוסת.

 

  1. דרכי פעולה אם את לא לצידה.

המחזור הראשון בדרך כלל מופיע כך פתאום וללא הכנה מוקדמת. כאמור, זה יכול להיות בכל מקום ולכן חשוב שתכיני את בתך כיצד לפעול במידה ואת לא לצידה. כיום, בעידן הטלפונים הסלולאריים הנגישות גדולה יותר ועדיין, חשוב שהיא תדע שגם אם את לא ממש לידה, את תהיי איתה גם מרחוק כשזה קורה.

 

  1. הכיני ערכת מחזור.

את יכולה ללקט את הפריטים בעצמך או למצוא ערכות מוכנות באינטרנט ובחנויות. הרעיון הוא שבתך תזכה לערכה יפה ונעימה, שכוללת תחבושות, ספר הדרכה, תחתוני כותנה וכל מה שיכול לשמש אותה מבחינה רעיונית ופרקטית בבוא הזמן. מומלץ לאחסן את כל המוצרים בתיק יפה וקומפקטי, שהיא תוכל לשים בתיק.

 

  1. זה לא נורא להתלכלך.

המחזור החודשי יכול ללכלך, במיוחד שלא מצפים לו ובפעמים הראשונות. חשוב שתעבירי את המסר לבתך שזה לא נורא אם מתלכלכים, יש מכונת כבוסה ואת התחתונים אפשר לזרוק ולהשתמש בתחתונים החדשות שבערכה.

 

  1. טמפונים – רק אם נוח.

יש בנות שהטמפונים הופכים לחלק מחייהן כמה ימים בכל חודש, ועוברם מדובר בפריט נוח ונעים. אחרות, במיוחד בשנים הראשונות, מתמודדות עם קושי בעת השימוש וגם נתקלות באי נוחות. תני  לבתך את האופציה, הסבירי לה על האפשרות הנוספת, אך הימנעי מלהאיץ בה.

 

  1. תחגגי ותנרמלי את הנושא.

יש שתי אפשרויות להתייחס למחזור החודשי – להתבאס או ליהנות מעוד סממן להיותכן נשים. חשוב שתתני לבתך את ההרגשה שהמחזור החודשי הוא דבר טוב, למרות שלפעמים הוא מלווה בתופעות לוואי מסוימות. אם היא בגיל המתאים ופנויה לדבר, הסבירי לה גם את המשמעות של הוסת וייצור הביציות.

 

הדרך הטובה ביותר להקל על בתך לקראת הגעתו של המחזור החודשי היא על ידי כך שתספקי לה את המידע הרלוונטי, ותעבירי לה את תחושת הביטחון שאת לצידה ובשבילה, וכי את סומכת עליה שהיא יכולה להתמודד. המחזור החודשי הוא גם חלק מגיל ההתבגרות, בו מחכים לה ולך שינויים רבים. שיח פתוח וכן, הכנה טובה וגם שימוש באלמנטים כמו הערכה עליה סיפרתי לך קודם, יכולים ליצור תשתית טובה לקבלת המחזור החודשי ולהתפחתו תקינה ונכונה של בתך.